[SharpMZ] MCE

zdeneka na seznam.cz zdeneka na seznam.cz
Pondělí Prosinec 28 12:15:26 CET 2015


Jen taková řečnická otázka: má smysl dnes vůbec něco ze Spectra předělávat? Jinak ZX2MZ není jen mýtus. Pracoval více méně na principu, že převáděnou hru bylo třeba si zahrát v upraveném emulátoru ZX Spectra, ve kterém se zachytávaly přístupy na porty a do paměti, které se lišily vůči Sharpovi. Z emulátoru vypadnul XML soubor, na jehož základě Roman v ZX2MZ na konkrétních adresách ve snapshotu ze Spectra umístil RST skoky na tabulku s emulací a celé to pak elegantně zabalil včetně inicializace obrazovky, registrů a ostatního HW do jediného MZF souboru. Roman měl (a jistě i dneska má) spoustu geniálních myšlenek a na dobu, kdy jsme byli ohledně Sharpa docela v kontaktu moc rád vzpomínám.

Zdeněk

From: Miloš 
Sent: Monday, December 28, 2015 11:57 AM
To: Počítače SHARP MZ a jejich emulátory 
Subject: Re: [SharpMZ] MCE

Ahoj,

Ten ZX2MZ teda existuje? Niekde vo veľmi starých diskusiách som čítal, že niečo také vyvíjaš, ale vtedy to bolo v počiatočných štádiách. Dalo by sa o tom viac rozpísať ako to funguje, prípadne to zverejniť? Potom by mohlo konečne pribudnúť viac kvalitnejších hier pre Sharpa. Kvalitnejších myslím spracovaním prerábky, lebo 90 % hier je len ČB a s rýchlosťou 20 % originálu. Jediné, čo si z tej starej diskusie pamätám, že si využíval nejaké snapy z nejakého emulátora.

Miloš


Dňa 28. 12. 2015 o 10:56 Roman Dolejsi napísal(a):

 Ahoj Michale, 

  dělám určitě test existence CP/M, nicméně si již nepamatuji jak. Kdybych ho nedělal, hodně programů by v MCE při zapnuté emulaci disku nefungovalo - např. hry převedené mým ZX2MZ velmi aktivně využívají RST odskoky na emulaci instrukcí - a ty by se beznadějně zasekly.

  Zkusím najít ty zdrojáky a dám je k dispozici.. Pak budeme moudřejší ;-) Kdybych to designoval teď, asi bych udělal detekci nějakého obsahu v paměti v momentu, kdy je PC registr na správném BDOS odskoku a podporoval několik CP/M variant. Uvidíme, jak jsem to realizoval před těmi 10 lety ;-)

 Zatím,
 Roman

 Dne 28. prosince 2015 9:44 Michal Hucik - ORDOZ <ordoz na ordoz.com> napsal(a):


  Ahoj Romane,

  premyslel jsem nad tim a zajimalo by mne, zda delas nejaky test podle ktereho rozeznas, ze je prave aktivni cp/m, nebo zda proste natvrdo prevezmes vstup na adresu BDOSu ze skokove instrukce a pak zacnes jednat.
  Napadlo mne nekolik moznych testu, ale vsechny mi prijdou celkem zpomalujici a asi nikdy na 100% zarucitelne.

  Michal

  Dne 11.12.2015 v 15:09 Roman Dolejsi napsal(a):

   Zdar chlapi, 

    zkusím někde MCE najít, jestli se k tomu o svátcích dostanu. CP/M disk je realizován interceptem BDOS příkazů - v principu provedu shadow jakéhokoli existujícího BDOSu v paměti a realizaci jeho commandů z reálného stroje pro zvolený přimapovaný disk. Některé příkazy tak spojují odpověď reálného a podvrženého BDOSu. Díky tomu všemu je celý přístup bloody fast, i když mírně nekompatibilní s některými programy ;-) Tuším, že jsem tam udělal i podporu adresářů, přístupem na ně jako na soubory je proveden changedir na reálném stroji.

   btw. docela ok je (pokud si vzpomínám) i emulace CPCExt - podporuje i nativní formátování a expanzi prázdného (nulového) disku beze stop pod Sharpem pro libovolný formát - postupně se disk rodí, jak Sharp formátuje ;-) Dělal jsem to tehdy pro emulaci ZX128+3 pod MCE, která musela podporovat různé ochrany disket na trhu..

   Dám vědět,
   Roman
  _______________________________________________
  SharpMZ mailing list
  SharpMZ na mail.ordoz.com
  http://mail.ordoz.com/mailman/listinfo/sharpmz
  

_______________________________________________
SharpMZ mailing list
SharpMZ na mail.ordoz.com
http://mail.ordoz.com/mailman/listinfo/sharpmz
--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
SharpMZ mailing list
SharpMZ na mail.ordoz.com
http://mail.ordoz.com/mailman/listinfo/sharpmz
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: http://mail.ordoz.com/pipermail/sharpmz/attachments/20151228/9bdfb56b/attachment.html 


Další informace o konferenci SharpMZ